Editörden


Saygıdeğer Okurlar
 
bilig’in 97. sayısını sizlere sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz.
 
bilig’in 100. sayısına çok az kaldığı gibi yayın hayatına 1996’da başlayan dergimiz bu yıl 25. yaşını doldurmaktadır. bilig’in 25 yıllık serüveninde en önemli dönüm noktaları 1999’da bilimsel hakemli bir dergi hüviyeti kazanması ve 2008’den itibaren SSCI’da indekslenmeye başlanmasıdır. Bilimsel süreli yayıncılık alanındaki gelişmeleri yakından takip ederek ve yazar-editör-hakemlik süreçlerinde seviyeyi sürekli yükselterek bugünlere gelen bilig bu sayıdan itibaren yazım kurallarını da MLA sistemine uyumlu bir şekilde güncellemiştir. Bu düzenlemeye yazarlar açısından kolaylık olması ve yayınlanan makalelerin atıf kaybının engellenmesi açısından ihtiyaç duyulmuştur.
 
bilig’in 100. sayısı Ocak 2022 tarihinde yayınlanacaktır. Bu özel sayımızın editörlüğünü üniversitemizin Mütevelli Heyet Üyesi, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü aynı zamandan dünyaca tanınmış ve saygın bir entelektüel olan Prof. Dr. İbrahim Kalın üstlenmiştir. Sayın Kalın’ın özel sayı editörlüğü bilig’in prestijini ve kalitesini daha da yukarılara taşıyacaktır. Bu vesileyle kendisine minnettarlıklarımızı sunuyoruz.
 
Avrasya’nın farklı coğrafyalarına dağılmış bulunan Türk halklarının dünya medeniyeti içerisindeki serüvenlerine ışık tutan özgün bilimsel çalışmaları uluslararası bilim camiasına ulaştırmayı hedefleyen ve 25 yıldır kesintisiz bir şekilde düzenli olarak yayınlanan bilig’in 100. sayısı daha önceki sayılardan farklı olacak ve sonraki dönemler için yeni bir seviye ortaya koyacaktır.
 
Bu prestij ve jübile sayımıza sizler gibi alanında öncü, tanınmış ve seçkin akademisyenlerin yenilikçi, özgün, alana katkı sağlayan, etki gücü yüksek makalelerini bekliyoruz.
 
97. sayımıza katkı sunan yazar ve hakemlerimiz başta olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür eder, faydalı olması temennisiyle iyi okumalar dileriz.
 
Prof. Dr. Fırat Purtaş
Yayın Yönetmeni